eğitim anketi eğitim anketi
MAKALELER ANASAYFA'YA DÖN Lgs Matematik Soruları Nasıl Çözülür? 05.01.2020
Lgs Matematik Soruları Nasıl Çözülür?
Öğrenciler arasında "Lgs matematik sorularını çözemiyorum", "Lgs matematik sorularını çözerken adeta beynim yanıyor." gibi şikayetler artmaya devam ediyor. Son zamanlarda öğrencilerin adeta kabusu haline gelen ve zaman zaman 1 sayfayı bulan yeni nesil matematik soruları nasıl çözülür?
Yeni nesil matematik sorularının çözümüne gçmeden önce şu noktayı iyi görmek gerekir: LGS sorularında karşımıza çıkan sorular matematik soruları değil, "matematik okuryazarlığı"nı ölçen sorulardır. Kaynağı PİSA sorularına dayanan Matematik okuryazarlığı; matematiksel olguları tanımlamak, açıklamak ve tahmin etmek için matematiksel akıl yürütme ile matematiksel kavramları, yöntemleri, olguları ve araçları kullanma olarak ifade edilmektedir.
Yeni nesil matematik soruları"nın çözümünde "Anlama ve ifade etme, akıl yürütme ve ispatlama, matematikleştirme, sembolik dil kullanma ve işlem yapma, çözüm stratejileri oluşturma ve kullanma, matematiksel araçları kullanma" gibi beceriler ve yeterliklerin kullanılması gerekmektedir.
Dolayısıyla klasik mantıkla yeni nesil matematik sorularının çözümü mümkün değildir. Yeni nesil matematik sorularının çözümü için ilk olarak "matematik okuryazarlığı" mantığının kavranması ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Lgs Matematik Soruları Nasıl Çözülür?
1. Yeni nesil matematik sorularının çözümü için ilk olarak yapılması gereken şey konunun iyi öğrenilmesi olmalıdır. Konuyu tam öğrenmeden Lgs matematik sorularını çözmek mümkün değildir, ancak konunun iyi öğretnilmiş olması bile Lgs matematik sorularının çözümü için yeterli değildir.
2. Lgs matematik sorularının çözümüne kolay/orta sorular çözerek başlanması Lgs sorularının mantığının kavranması açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Eğitim Kurumları/aileler/öğrenciler Lgs sorularının çözümünde öncelikle zor kaynakları tercih ederek (malesef) işi daha da zorlaştırmaktadırlar. Birçok öğrencide sırf bu yanlış tercihten dolayı yeni nesil matematik sorularına karşı bir korku/antipati oluşmaktadır. lgs matematik sorularını kolay-orta-zor seviyelere göre aşamalı bir şekilde çözmek daha doğru bir tercih olacakatır.
3. Yeni nesil matematik sorularının çözümü için bir diğer adım ise lgs mantığının kavranması olmalıdır. Lgs sorularının -temeli pisa sorularına dayanan- apayrı bir çözüm mantığı/sistemi vardır ve bu mantığı kavramadan yeni nesil matematik sorularının çözümü kolay değildir. Lgs matematik sorularında bilginin kullanılması ile birlikte "Anlama ve ifade etme, akıl yürütme ve ispatlama, matematikleştirme, sembolik dil kullanma ve işlem yapma, çözüm stratejileri oluşturma ve kullanma, matematiksel araçları kullanma" gibi birçok beceri ve yeterlik de istenmektedir.
Lgs matematik soruları çözüm aşamaları
Yeni nesil matematik soruları"nın çözümünde "Anlama ve ifade etme, akıl yürütme ve ispatlama, matematikleştirme, sembolik dil kullanma ve işlem yapma, çözüm stratejileri oluşturma ve kullanma, matematiksel araçları kullanma" gibi beceriler ve yeterliklerin kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla Lgs matematik sorularının karmaşık yapısı nedeniyle tek bir matematiksel işlemle çözülmesi mümkün değildir.Bu sorularda iç içe geçmiş bir şekilde çeşitli aşamalar bulunmaktadır. Bundan dolayı Lgs matematik sorularını bütün bir halde anlamayıp çözmeye çalışmak yerine aşamalı bir şekilde çözmeye çalışmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
Lgs matematik soruları çok aşamalı bir yapıdadır dedik,peki nedir bu aşamalar?
1. aşama, sorunun giriş kısmında bize verilen bilgilerin doğru bir şekilde anlamlandırılması ve yorumlanmasıdır. Bu aşama aslında sorunun en can alıcı kısmıdır, "anlama/anlamlandırma ve yorumlama aşaması" tam ve doğru yapılmadığı takdirde doğru cevaba ulaşmak çok da kolay olmayacaktır.
2. aşama;"Problemleri ve durumları matematiksel olarak formüle etme, matematiksel kavramları, yöntemleri kullanma ve akıl yürütme" aşamasıdır. Bu noktada 1.aşamada verilen bilgiler doğrultusunda soruda istenen matematiksel uygulama ve işlemlerin doğru bir şekilde yapılmasıdır.
3. aşama ise "matematiksel çıktıları yorumlama ve değerlendirme" aşamasıdır. 2. aşamadaki matematiksel uygulama ve işlemlerle bulunan/elde edilen verilen değerlendirilerek problemin sonucunun/cevabın ortaya konduğu bölümdür.
Lgs Matematik Soruları Nasıl Çözül-e-mez
Yeni Tarz Lgs matematik sorularının nasıl çözülemeyeceği ya da çözerken yapılan yanlışlar da nasıl çözülebileceğini bilmek kadar önemlidir. Öğrenci, Lgs matematik sorularının çözümü için çok gayret sarfediyor, emek veriyor ama yine de netlerde gözle görülür bir yükseliş olmuyorsa bunun temel nedeni çözümlerde yapılan yanlışlar ve bu yanlışların giderilememesidir.
Peki Yeni Tarz Lgs matematik soruları nasıl çözülemez?
1. Kazanım testleri veya yazılı sorularında karşımıza çıkan klasik mantıkla yeni nesil matematik sorularının çözümü mümkün değildir. Yeni nesil matematik soruları'nın çözümünde "Anlama ve ifade etme, akıl yürütme ve ispatlama, matematikleştirme, sembolik dil kullanma ve işlem yapma, çözüm stratejileri oluşturma ve kullanma, matematiksel araçları kullanma" gibi beceriler ve yeterliklerin kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla öncelikle yapılması gereken şey yeni nesil matematik sorularının mantığını kavramak olmalıdır.
2. Lgs matematik sorularının karmaşık yapısı nedeniyle tek bir matematiksel işlemle çözülmesi mümkün değildir.Bu sorularda iç içe geçmiş bir şekilde çeşitli aşamalar bulunmaktadır. Bunun için bu tarz soruları aşama aşama çözmek gerekmektedir.
3. Yeni tarz Lgs matematik sorularının kalemle işlem yapmadan ya da sadece zihinden işlem yaparak çözülmesi mümkün değildir. Karmaşık ve aşamalı yapısı nedeniyle hem soruyu anlama/anlamlandırma aşamasında verilen ipuçlarını tespit etmek hem de aşamalı işlemlerde yanlış yapmamak için işlemlerin mutlaka kalemle yapılması gerekmektedir.
4. Yeni tarz Lgs matematik soruları şıklardan yola çıkarak çözülemez. Klasik mantıkta matematik sorularında şıklardan yola çıkarak cevaba ulaşmak mümkün olabiliyordu ancak Lgs matematik sorularının karmaşık ve aşamalı yapısı nedeniyle bu mümükün değildir.
5. Yeni tarz Lgs matematik soruları zor kaynaklardan başlayarak çözülemez. Eğitim kurumları/veliler/öğrencilerde yaygın hale gelen bu yanlış düşünce/tercih bir çok öğrencide Lgs matematik sorularına karşı bir antipati oluşmasına neden olmaktadır. Yeni tarz Lgs matematik sorularının çözümüne yeni başlayan ya da çözmekte zorlanan öğrencilerin kendi seviyesi göre kolay ya da orta düzeydeki soruların yer aldığı kaynaklardan başlamaları daha doğru olacaktır. İlerleyen zamanlarda zor olarak kabul edilen kaynakları çözmekte fayda vardır.
6. Yeni tarz Lgs matematik soruları çok fazla soru çözülerek halledilemez. Bir çok öğrenci "çok fazla soru çözdüğü halde" matematik netlerinde yükselme olmadığından şikayet ediyor. Yeni tarz Lgs matematik sorularının mantığı oturana kadar çok soru çözmek yerine verimli/bilinçli soru çözmeye yönelmek gerekir. Verimli/bilinçli soru çözmek yerine çok soru çözmeye çalışan öğrenciler soruları bitirmek/yetiştirmek için hızlı çözmeye çalışıyorlar, dolayısıyla hem hep aynı hataları yapıyorlar hem de Lgs matematik sorularının mantığı kavramakta zorlanıyorlar.
"YENİ TARZ LGS MATEMATİK SORULARINI ÇÖZEMİYORUM" DİYE ÜZÜLMEYİN! 
5 GÜNDE 15 SAAT MEB ÖRNEK SORULAR ÜZERİNDE ÖZGÜN & PRATİK TEKNİKLERLE UYGULAMALI ÇÖZÜM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ ÖĞRENCİ DOKTORU'NDA:)
LGS ÖNCESİ BU SON FIRSATI KAÇIRMA!
ÖĞRENCİ DOKTORU EĞİTİM & DANIŞMANLIK
“Yeni Nesil Öğrenci Koçluğu”
Tel: 0506 3282262
Adres: Konak Mah. Yıldırım Cad. Gençarslanlar
İş Merkezi Kat:2 No:32 (Acıbadem Hastanesi Karşısı)
Nilüfer / BURSA
HABERDAR OL! Bursa da özel okullar, özel kurumlar ve kusrlar ile ilgili yenilikleri takip etmek için abone olun!
MESAJ GÖNDER!