MAKALELER ANASAYFA'YA DÖN Bursa'nın En Başarılı Devlet Okulları & Liseleri Başarı Sıralaması 05.03.2019
Bursa'nın En Başarılı Devlet Okulları & Liseleri Başarı Sıralaması
Bursa'nın en başarılı devlet okulları ve liselerin başarı sıralaması birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Özellikle velilerin ve öğrencilerin büyük bir merakla bekledikleri Bursa'da en iyi devlet okulları, özel okullar, ortaokullar ve liselerin başarı sıralaması ile ilgili en güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.
(Bursaegitim.net'te, Bursa’daki Tüm Devlet Okullarını İnceleyebilirsiniz.)

Bursa'nın En Başarılı Devlet Liseleri

Bursa'nın en başarılı devlet liseleri ile ilgili bilgilere geçmeden önce ilk olarak Ösym'nin YKS 2018 raporunda Türkiye'deki liselerin genel başarı sıralamasına bakmakta fayda var. ÖSYM'nin YKS 2018 raporuna göre Türkiye genelinde en başarılı liseler, devlet fen liseleri oldu. Başarı sıralamasında devlet fen liselerinden sonra özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, anadolu öğretmen liseleri ve yabancı dille öğretim yapan özel liseler ve yabancı dille öğretim yapan resmi anadolu liseleri gelmektedir.
Bursa'da en iyi devlet liseleri ile ilgili olarak henüz Ösym tarafından 2018 YKS sonuçlarına göre açıklanmış veri yok. Yazımızda okulların resmi sitelerinden aldığımız ve bazı eğitim sitelerinde yayınlamış olan bilgilere yer vereceğiz.
Bursa'nın en başarılı devlet liseleri arasından Tofaş Fen Lisesi gerek Lgs sonrası oluşan taban puanı gerekse ÖSYM başarılarından dolayı ilk sırada yer almaktadır. Tofaş Fen Lisesi'nin, 2017'de ÖSYM sınavına giren 12. sınıf öğrencilerinden 90 tanesini üniversiteye yerleştirerek önemli bir başarıya imza attığı görülmektedir. Bu öğrencilerden kaç tanesinin hangi bölümlere yerleştiğine bakacak olursak; Tıp (42), Diş Hekimliği (8), Mühendislik (26), Hukuk (3), Diğer Bölümler (11) olarak gerçekleştiği görülmektedir.
Bursa'nın en iyi devlet liseleri arasında Nilüfer İMKB Fen Lisesi (NİF) de 2018 YKS'deki başarılarıyla adından söz ettirmeyi başardı. 2018 yılında mezun olan 107 öğrencisinden 78 tanesini seçkin üniversitelerin önemli bölümlerine yerleştiren Nilüfer İMKB Fen Lisesi (NİF), ayrıca hem Türkiye hem de Bursa dereceleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. YKS 2018'de Türkiye 6.sı, Bursa 1.si çıkartan Nilüfer İMKB Fen Lisesi (NİF) ayrıca Türkiye genelinde ilk yüzde 6 derece çıkartarak önemli bir başarıya imza atmış oldu.
2016 ÖSYS sonuçlarına göre açıklanan Türkiye'nin en başarılı okulları sıralamasında Tofaş Fen Lisesi Türkiye 12.si, Nilüfer İMKB Fen Lisesi de 35. sırada yer alarak Bursa'nın en başarılı devlet okulları olarak öne çıktıkları görülmektedir. 2018 LGS sonrasında oluşan taban puanı en yüksek liseler sıralamasında Tofaş Fen Lisesi, Türkiye genelinde 10.; Nilüfer İMKB Fen Lisesi de 18. sırada yer alarak ilgi odağı olmaya devam etmektedirler.

Bursa'nın En Başarılı Devlet Anadolu Liseleri

Bursa'nın en başarılı devlet anadolu liseleri sıralamasında ilk sırada Bursa Anadolu Lisesi var. Bursa'da sınavla öğrenci alacak nitelikli liseler arasında yer alan Bursa Anadolu Lisesi, 2018 Lgs yerleştirmelerine göre 411,3415 taban puanı ile anadolu liseleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bursa Anadolu Lisesi, ÖSYM sınavlarındaki başarıları ile de dikkat çekmektedir. Bursa Anadolu Lisesi, 2017 YGS - LYS'de % 100 kazandırma, % 75 yerleştirme; 2018 YKS'de % 100 kazandırma ve % 71 yerleştirme oranıyla önemli bir başarının sahibi oldu. Bursa Anadolu Lisesi, ayrıca 2017 YGS - LYS sonuçlarına göre açıklanan Türkiye'nin ne başarılı 100 Anadolu Lisesi listesinde, Bursa'nın en başarılı anadolu lisesi olarak 17. sırada yer almıştır.
2018 LGS yerleştirmelerine göre 396,093 taban puanı ile Bursa anadolu liseleri arasında ikinci sırada yer alan Nilüfer Ahmet Erdem Anadolu Lisesi de başarılarıyla ön plana çıkmaktadır. 2018 YKS sonuçlarına göre mezun ettiği öğrencilerden 19'u tıp fakültesi, 9'u hukuk fakültesi, 8'i diş hekimliği, 47'si mimarlık - mühendislik ve 30'u da diğer fakülteler olmak üzere toplam 113 öğrencisini üniversiteye başarısı göstermiştir. 2017 LYS sonuçlarına göre ise mezun ettiği öğrencilerin 93 tanesini üniversiteye yerleştiren Ahmet Erdem Anadolu Lisesi, 2017 YGS - LYS sonuçlarına göre açıklanan Türkiye'nin ne başarılı 100 anadolu lisesi listesinde, Bursa anadolu liseleri içerindeki en başarılı 3. anadolu lisesi olarak 53. sırada yer almıştır.
(Bursaegitim.net'te, Bursa’da Sınavla Öğrenci Alacak Nitelikli Liseler ve Taban Puanlarını İnceleyebilirsiniz.)
Bursa'nın en başarılı özel okulları ile ilgili yazımız en kısa zamanda yayında olacaktır.
HABERDAR OL! Bursa da özel okullar, özel kurumlar ve kusrlar ile ilgili yenilikleri takip etmek için abone olun!
MESAJ GÖNDER!