eğitim anketi eğitim anketi
MAKALELER ANASAYFA'YA DÖN Bursa'nın En Başarılı Özel Okulları & Liseleri Ve Başarı Sıralaması 07.03.2019
Bursa'nın En Başarılı Özel Okulları & Liseleri Ve Başarı Sıralaması
Bursa'nın en başarılı özel okulları & liseleri ve başarı sıralaması, Bursa'nın en başarılı özel okulları, Bursa'nın en başarılı ortaokulları ve Bursa'nın en başarılı özel liseleri, Bursa'da öğrencilerin ve velilerin merakla takip ettikleri konuların başında geliyor. Gerek liselere giriş sınavlarına gerekse üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler ve velileri, daha iyi bir eğitim ve sınavlarda daha iyi bir sonuç alabilmek için özel okul arayışına girmektedirler. Özel okul seçerken okulun akademik sınavlardaki başarıları en önemli kriterlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Bursa en başarılı özel okullar & liseler başarı sıralaması, Bursa'nın en başarılı özel okulları, Bursa'nın en başarılı ortaokulları ve Bursa'nın en başarılı özel liseleri ile ilgili en güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.
(Bursaegitim.net'te, Bursa'da Yeni Açılan Özel Okullar, Kolejler ve Liseleri İnceleyebilirsiniz.)

Bursa'nın En Başarılı Özel Liseleri ve Başarı Sıralaması

Bursa'nın en başarılı özel liseleri ve başarı sıralamasına geçmeden önce ilk olarak Ösym'nin 2018 YKS raporunda Türkiye'deki liselerin genel başarı sıralamasına bakmakta fayda var. ÖSYM'nin YKS 2018 raporuna göre Türkiye genelinde en başarılı liseler, devlet fen liseleri oldu. Başarı sıralamasında devlet fen liselerinden sonra özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, anadolu öğretmen liseleri ve yabancı dille öğretim yapan özel liseler ve yabancı dille öğretim yapan resmi anadolu liseleri gelmektedir.
Bursa'daki okulların başarı sıralaması ile ilgili olarak en güncel veri Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından açıklanan “İl ve Bölge Bazında 2018 YKS Yerleştirme Raporu”dur. YÖK'ün yayınlamış olduğu bu rapora göre Bursa, YKS puan ortalamalarında Türkiye'nin en başarılı 6. ili olarak önemli bir başarının sahibi olmuştur.
Bursa özel liseler başarı sıralaması ile ilgili olarak henüz MEB tarafından 2018 LGS ve ÖSYM tarafından 2018 YKS sonuçlarına göre açıklanmış veri yok. Yazımızda MEB ve ÖSYM'nin geçmiş yıllardaki verilerinden yararlanacağız.
Bursa'nın en başarılı özel liseleri ile ilgili en güncel veri, ÖSYM'nin 2016 ÖSYS sınav sonuçları raporunda açıklamış olduğu Türkiye'nin en başarılı okulları listesi. 2016 LYS ortalama net ve puanlarına göre Türkiye’nin en başarılı liselerinin açıklandığı listeye göre Bursa'daki özel liselerin Bursa ve Türkiye sıralamaları şu şekildedir:
Bursa Özel Fen Liseleri
Özel Tan Fen Lisesi:
Mezun Öğrenci Sayısı: 23
Genel Sıra (Türkiye): 3
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 3
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 3
Özel Şahinkaya Fen Lisesi:
Mezun Öğrenci Sayısı: 46
Genel Sıra (Türkiye): 6
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 6
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 6
Özel Final Fen Lisesi:
Mezun Öğrenci Sayısı: 22
Genel Sıra (Türkiye): 29
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 29
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 19

Bursa Özel Anadolu Liseleri
Özel Tan Anadolu Lisesi:
Mezun Öğrenci Sayısı: 110
Genel Sıra (Türkiye): 266
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 261
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 8
Özel Şahinkaya Anadolu Lisesi:
Mezun Öğrenci Sayısı: 222
Genel Sıra (Türkiye): 268
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 263
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 9
Özel Emine Örnek Koleji:
Mezun Öğrenci Sayısı: 39
Genel Sıra (Türkiye): 275
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 270
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 11
Özel Çağdaş Öncü Anadolu Lisesi:
Mezun Öğrenci Sayısı: 192
Genel Sıra (Türkiye): 404
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 387
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 27
Ted Bursa Özel Koleji:
Mezun Öğrenci Sayısı: 38
Genel Sıra (Türkiye): 586
Grup Sıra (Tüm Fen Liseleri): 538
Tür Sıra (Özel Fen Liseleri): 63
(Bursa'nın En Başarılı Devlet Okulları & Liseleri Başarı Sıralaması Makalemizi Okuyabilirsiniz.)

Bursa'nın En Başarılı Özel Ortaokulları ve Başarı Sıralamaları

MEB, 2018 LGS raporunda, Bursa özel ortaokullarının başarı sıralamaları ile bir açıklama yapılmadı ancak açıklanan veriler hem özel okulların, hem devlet okullarının hem de Bursa'nın başarı sonuçları açısından önemli bilgiler içermektedir.
2018 LGS raporuna göre Bursa 346.1 puan ortalaması ile, LGS başarı sıralmasında Türkiye'de ancak 47. olabilmiştir. Trabzon'un 372.72 puanla ilk sırada yer aldığı 2018 LGS'de Türkiye puan ortalaması da 346.4 olarak gerçekleşmiştir. 2018 LGS raporuna, Türkiye genelinde Liselere yerleşen öğrencilerden % 83,97'sinin devlet ortaokullarından, % 16,03'ünün ise özel okullardan mezun oldukları görülmektedir. 2018 LGS'de özel okullardan mezun olup liselere yerleşen öğrencilerin puan ortalamaları 380,55 olarak gerçekleşirken, devlet ortaokullarından mezun olup liselere yerleşen öğrencilerin puan ortalamaları 339,94 olmuştur.
(Bursa’da Sınavla Öğrenci Alacak Nitelikli Liseler Taban Puanları ve Kontenjanları Makalemizi Okuyabilirsiniz.)
HABERDAR OL! Bursa da özel okullar, özel kurumlar ve kusrlar ile ilgili yenilikleri takip etmek için abone olun!
MESAJ GÖNDER!